Kruszywa, przewozy kolejowe, spedycja, tabor kolejowy, naprawa taboru


Rodzaje kruszyw dostarczane koleją

Rodzaje kruszyw dostarczane koleją

Kolej to efektywna i ekologiczna metoda na przewożenie różnego rodzaju kruszyw na teren dużych inwestycji. Materiały te mają bowiem szerokie zastosowanie w budownictwie jako składnik suchego betonu, zasypki, a także główny surowiec do podwyższania terenu. Jakie są główne rodzaje kruszyw, które można dostarczać drogą kolejową i dlaczego sposób ten cieszy się zainteresowaniem?

Podział kruszyw budowlanych przewożonych koleją

Materiały te dzieli się ze względu na kilka cech, w tym wielkość, typ surowca oraz jego pochodzenie. Ze względu na ostatni parametr, czyli metodę pozyskania, kruszywa dzielone są na naturalne oraz sztuczne. Pierwsze z nich otrzymywane są w wyniku rozdrobnienia skał, a często także ich dodatkowego przesiania. Przykładem jest tłuczeń transportowany na szeroką skalę, także w naszej firmie, który używany jest głównie do robót drogowych, w tym jako podsypka pod tory kolejowe. Transport tłucznia w naszej firmie ma miejsce z rejonów Dolnego Śląska, gdzie materiał ten jest wydobywany ze skał pochodzenia metamorficznego, dzięki czemu cechuje się dużym poziomem twardości. Koleją przewozi się również kliniec będący kamieniem łamanym o frakcji od około 5 do 25 mm, który niezależnie od wielkości stanowi mieszankę do utwardzania nawierzchni. Drugi typ kruszyw, czyli materiały sztuczne powstające w wyniku obróbki termicznej, np. keramzyt, częściej używane są do prac ogrodniczych i nie znajdują zastosowania przy inwestycjach budowlanych.

Dlaczego kruszywa dostarczane są drogą kolejową?

Jak wspomniano transport drogą kolejową sprawdza się przede wszystkim przy przewozach dużych partii materiałów na dalekie dystanse. Zdecydowanym atutem staje się wówczas koszt takiego przejazdu, jest on bowiem niższy aniżeli w przypadku przewozów drogowych. Jest to jednak metoda nie bez wad, a głównym problemem jest słaby stan infrastruktury kolejowej, w tym częste prace modernizacyjne, które wymagają dobrego zaplanowania logistycznego każdego transportu. Dlatego tak duże znaczenie ma współpraca z doświadczoną firmą, która jest w branży od lat oraz wie, jak zaplanować trasę, aby kruszywa dotarły na miejsce na czas.

  • Post Categories
  • Blog
Kamila Wrzos

Kamila Wrzos