Kruszywa, przewozy kolejowe, spedycja, tabor kolejowy, naprawa taboru


Właściwości i zastosowania tłucznia kolejowego

Właściwości i zastosowania tłucznia kolejowego

Tłuczeń kolejowy wykorzystywany jest podczas prac budowlanych lub remontowych na liniach kolejowych. Poznaj jego najważniejsze cechy i właściwości.

Czym charakteryzuje się tłuczeń kolejowy

Podróżując pociągiem, zazwyczaj nie zważamy na wygląd i charakter torowiska – jedyne, na co zwracamy uwagę, to fakt, że podłoże pod torami jest kamieniste. Warstwa ta składa się z tzw. tłucznia kolejowego, którego rola jako podsypki pod szynami i podkładami jest nieoceniona.

Tłuczeń kolejowy to podgatunek tłucznia znajdujący zastosowanie przede wszystkim podczas budowy i remontów linii kolejowych. Z tego względu jest konieczne, by posiadał on pewne charakterystyczne cechy i parametry. To właśnie dzięki nim może bowiem spełniać ściśle określone wymagania natury technicznej, które są precyzyjnie opisane w standardach technicznych linii kolejowych oraz instrukcjach wydawanych przez zarządców infrastruktury kolejowej.

Podsypkę z tłucznia kolejowego wykorzystuje się w charakterze elementu nawierzchni kolejowej. Ta ostatnia musi posiadać wystarczająco wysoki poziom sprężystości, by mogła bez problemów przyjąć na siebie presję wywoływaną przez koła przejeżdżających po niej pociągów. Oprócz tego zastosowana podsypka ma znaczny wpływ na odprowadzanie wody z torowiska, a także na unieruchomienie torów w określonym położeniu.

Wszystko to oznacza, że tłuczeń kolejowy powinien cechować się przede wszystkim bardzo wysoką wytrzymałością – jest przecież z założenia nieustannie poddawany naciskowi, a ponadto narażany na ścieranie. Oprócz tego powinien być również odporny na działanie skrajnych temperatur i niesprzyjających warunków atmosferycznych – takich jak mróz czy nadmierne nasłonecznienie – oraz na przenikanie wilgoci.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą, która obejmuje m.in. sprzedaż kruszywa pod postacią mieszanek, kliniec, a także liczne rodzaje tłucznia o charakterystycznych parametrach. Zamówione kruszywa mogą zostać dostarczone do Państwa drogą kolejową z użyciem naszych własnych wagonów lub za pośrednictwem transportu samochodowego. Możliwe jest powierzenie nam również rozładunku wagonów.

  • Post Categories
  • Blog
Kamila Wrzos

Kamila Wrzos